Cine este Lech Walesa, distins cu Ordinul Național Steaua României?

La Centrul European Solidaritatea din Gdansk, o ceremonie emoționantă a avut loc joi, 25 iunie, când președintele României, Nicușor Dan, a înmânat Ordinul Național „Steaua României” în grad de Mare Cruce fostului președinte polonez, Lech Walesa. Această onoare a fost acordată ca o recunoaștere a contribuției sale remarcabile la consolidarea relațiilor româno-polone și la promovarea valorilor democratice în Europa de Est. Șeful statului român a fost profund mișcat în momentul înmânării distincției, recunoscând că a fost una dintre cele mai emoționante experiențe din timpul mandatului său.

Evenimentul a urmat summitului Flancului Estic, desfășurat tot în Polonia, la care Nicușor Dan a participat alături de alți lideri.

Ulterior, a avut loc o întâlnire bilaterală între Nicușor Dan și Lech Walesa, care a avut loc joi după-amiază, la ora 16:30. Această întâlnire a fost programată la șase zile după ce președintele român a semnat decretul de decorare a lui Lech Walesa, pe 19 iunie.

Cine este primul român care a primit Ordinul „Steaua României” în grad de Mare

Nicușor Dan a subliniat importanța modelelor de conduită civică și a evidențiat rolul esențial al unor personalități precum Lech Walesa în a transmite tinerilor și societății în ansamblu valoarea libertății și a curajului de a o apăra. „Societățile noastre au nevoie de oameni care să-și pună viața și destinul în slujba binelui comun și să aibă curajul de a afirma valorile fundamentale”, a declarat președintele român.

Ordinul „Steaua României” în grad de Mare Cruce este una dintre cele mai înalte distincții acordate de statul român, și a fost conferit lui Lech Walesa „în semn de înaltă apreciere pentru meritele excepționale avute la consolidarea și aprofundarea relațiilor bilaterale româno-polone, precum și pentru contribuția esențială la promovarea valorilor democratice în spațiul est-european”.

În aceeași zi, Nicușor Dan a anunțat, în cadrul unei declarații de presă comune cu liderii participanți la summit, că următorul Summit al Flancului Estic va avea loc în România, la începutul anului 2027, cu condiția ca nu vor avea loc evenimente excepționale până atunci.