Negociem datoria pentru vaccinuri cu Pfizer?
Premierul Ilie Bolojan a declarat joi că a „primit vestea sentinței, în primă instanță, dar din păcate executorie, a Tribunalului din Belgia, prin care trebuie să plătim aproape 3,5 miliarde lei, la care se adaugă penalități zilnice”.
Știri de ultimă oră
Nicușor Dan, concluzii după Summitul Flancului Estic: perspective pentru București
Emil Boc înfurie Rusia cu o decizie luată la Cluj-Napoca
Gabriela Ruse în semifinalele turneului WTA 500
Caniculă puternică în RomâniaEl spune că ceea ce trebuie să facem cât mai repede posibil este să luăm legătura cu firma Pfizer, să începem o negociere, să blocăm plata dobânzilor. Reacția premierului vine după ce România a pierdut, în primă instanță, procesul din Belgia pe care i l-a intentat grupul farmaceutic Pfizer, pentru dozele de vaccin anti-Covid contractate în pandemie și apoi anulate.
România trebuie să plătească acum un sold restant de cel puțin 600 de milioane de euro către Pfizer. Din păcate, am primit vestea sentinței, în primă instanță, dar din păcate executorie, a Tribunalului din Belgia, prin care trebuie să plătim companiei Pfizer pentru dozele de vaccin pe care le-am contractat în anii de pandemie.
O sumă importantă, care este de aproape 3,5 miliarde (de lei), la care se adaugă penalități zilnice, a declarat premierul Ilie Bolojan la Europa FM, potrivit News. ro.
Ceea ce trebuie să facem cât mai repede posibil în zilele următoare este să luăm legătura cu firma Pfizer, să începem o negociere, să blocăm plata dobânzilor și să vedem care este modalitatea prin care putem găsi o formulă ca această plată să se facă într-o manieră eșalonată.
Și, de asemenea, ne consultăm cu echipa de avocați, pentru că în această situație este și Polonia, într-o situație identică în aceeași zi am avut două procese conexate, România și Polonia. Și Polonia a pierdut. Deci, ne consultăm cu privire la ceea ce este de făcut în perioada următoare, a mai spus șeful Executivului.
Ilie Bolojan a mai spus că așa se întâmplă când, fiind în guvernare, se iau uneori decizii greșite, decizii negândite, care se întorc împotriva noastră într-un timp mai lung sau mai scurt. Asta s-a întâmplat, din păcate, și în legătură cu această situație, a arătat el.
Întrebat cine este vinovat pentru această situație, premierul Ilie Bolojan a precizat că a cerut o situație la ministere.
Am rugat Ministerul de Finanțe, care a lucrat împreună cu avocații în apărarea României în acest dosar și Ministerul Sănătății, să facă o situație, pentru că mi se pare de bun simț ca opinia publică să aibă o cronologie cât mai exact a ceea ce s-a întâmplat, a explicat el.
Premierul a subliniat totodată că au fost comandate mult prea multe doze de vaccin și că decizia principală a fost luată de guvernul condus de Florin Cîțu. Fără să cunosc toate detaliile, în mod cert am comandat prea multe doze față de câte aveam nevoie.
Câte doze au fost comandate în pandemie!
Înțeleg că au fost peste 100 de milioane de doze, ceea ce este mult mai mult decât populația țării noastre. Nu le-am vândut atunci când încă mai puteam vinde din ele sau rezolva anumite probleme.
Alte știri:
Sursă: hotnews
Conținut scris de redacția noastră stirilenatiunii.ro / Maria Ionescu și asistat AI.



