Poate România să se impună pe scena internațională?

România a demonstrat că poate să se impună pe scena internațională, potrivit lui Gheorghe Hagi

După înfrângerea cu 2-1 în fața Țării Galilor, disputată sâmbătă seara la ora 20:45 și difuzată de Prima TV, Nicolae Stanciu a transmis bucuria victoriei nu doar pentru echipă, ci și pentru antrenorul său, Gheorghe Hagi, care a jucat primul său meci de acasă în noul mandat. „Suntem încântaţi că am reuşit să ieşim cu un succes, chiar dacă e un amical, şi că suporterii au plecat cu zâmbetul pe buze”, a declarat Stanciu la microfon.

El a subliniat importanţa menţinerii stării de sănătate a jucătorilor până în septembrie, când vor începe confruntările cu adevărat decisive, și a promis că echipa va respecta indicaţiile tehnicianului, devenind periculoasă și în fazele fixe, datorită talentului emergent al tinerilor.

În plus, a evidenţiat faptul că grupul se adaptează rapid, fiecare intrare aducând un impuls pozitiv pe teren.

Poate România să continue pe acest trend?

Antrenorul naţional, Gheorghe Hagi, a evidenţiat că victoria a generat încredere și a confirmat că „se poate”.

El a explicat că, printr-un stil de joc ofensiv și prin menţinerea echipei departe de propriul careu, se reduce riscul de a suferi goluri.

„Am pregătit totul cu atenție, iar jucătorii au dat tot ce au avut mai bun”, a afirmat Hagi, adăugând că suporterii au plecat mulțumiţi și că se poate observa clar efortul depus de selecție.

În cadrul pregătirii, antrenorul a testat 30 de fotbalişti, sperând să găsească noi surse de inspirație pentru viitoarele meciuri.

„Este esenţial să credem mai mult în potenţialul nostru, pentru că putem realiza mult mai mult decât am arătat până acum”, a încheiat selecționerul, arătând optimismul său pentru confruntările competitive care vor urma în toamnă.