Deficitul bugetar atinge cel mai mic nivel din 2022
Deficitul bugetar a scăzut cu peste 32 de miliarde de lei!
România se află într-o adevărată cură de slăbire financiară, iar rezultatele încep să se vadă.
Știri de ultimă oră:
Deficitul bugetar, o povară ce apasă pe umerii fiecărui cetățean, a scăzut cu peste 32 de miliarde de lei în primele patru luni ale anului, comparativ cu aceeași perioadă din 2025.
Conform datelor furnizate de Ministerul Finanțelor, nu am mai avut un deficit bugetar atât de mic din 2022, când cheltuielile statului pentru pensii și salarii erau considerabil mai reduse, iar dobânzile la datoria publică erau de două ori mai mici.
În primele luni ale anului 2026, deficitul bugetar al României a ajuns la 1,17% din PIB, în scădere față de aproape 3% din PIB înregistrat în 2025, pe vremea când Marcel Ciolacu era premier.
În termeni nominali, gaura din bugetul statului s-a micșorat cu 32 de miliarde de lei, o sumă uriașă, echivalentă cu toate salariile și pensiile plătite de stat într-o lună. Creșterea veniturilor și scăderea cheltuielilor Cheltuielile bugetare au scăzut cu 3%, în timp ce veniturile statului au crescut cu 12%, ceea ce reprezintă o veste bună și chiar o anomalie în peisajul economic al ultimilor ani.
În esență, în primele patru luni ale anului, statul a încasat mai mulți bani din economie prin creșterea taxelor și impozitelor, printr-o colectare mai eficientă și o reducere a investițiilor realizate în această perioadă.
Din punct de vedere contabil, stăm mult mai bine decât anul trecut.
Acesta este un indicator semnificativ pentru percepția investitorilor asupra României, a explicat analistul economic Adrian Negrescu, într-un interviu pentru Cotidianul.
Datele Ministerului Finanțelor din ultimii patru ani arată că România nu a mai avut un deficit bugetar atât de mic din 2022. În primele patru luni ale anului, execuția bugetară confirmă intrarea României pe o traiectorie clară de consolidare fiscală, una dintre cele mai consistente corecții bugetare din Uniunea Europeană în această perioadă.
Aceasta se datorează unui efort semnificativ, însă contextul actual solicită în continuare precauție și exigență în gestionarea fondurilor publice.
Deficitul bugetar scade, oare ne îndreptăm spre o stabilitate financiară?
Consolidarea fiscală are loc într-o economie cu cerere internă mai slabă și inflație ridicată, ceea ce impune un control strict al cheltuielilor curente și accelerarea absorbției fondurilor europene.
În același timp, investițiile finanțate din fonduri europene și PNRR sunt cele care susțin economia în această perioadă de ajustare, a precizat ministrul de Finanțe, Alexandru Nazare.
Impactul deficitului asupra credibilității guvernului Adrian Negrescu consideră că vestea acestui deficit foarte mic va spori credibilitatea Guvernului României în fața creditorilor străini.
Cel mai mare risc pentru țara noastră este ieșirea de pe traiectoria de corecție a deficitului bugetar, ceea ce ar putea însemna scăderea taxelor și impozitelor, creșterea cheltuielilor statului și blocarea reformei din sectorul public. Deficitul bugetar scade, oare România își regăsește echilibrul financiar? Acest rezultat este de natură să creeze credibilitate pentru investitori, pentru cei care finanțează țara noastră.
Cred că, dincolo de modul în care a fost construit acest deficit foarte mic, cifra în sine este una foarte pozitivă, a adăugat Negrescu.
Conform datelor Ministerului de Finanțe, veniturile statului au crescut cu 12% în primele patru luni ale anului comparativ cu 2025, ajungând la 223 de miliarde de lei.
Veniturile fiscale au crescut cu 15,5% (Guvernul Bolojan a majorat taxele și impozitele), veniturile din TVA cu 22% (cotele de TVA au crescut cu 2 procente din vara anului 2025), iar contribuțiile sociale cu 8,4% (pensiile au fost impozitate cu CASS).
Cele mai semnificative creșteri au fost înregistrate la veniturile din TVA și accize, dar și la fondurile europene atrase de țara noastră: 17,8 miliarde de lei, în creștere cu 26,4% față de anul precedent. În același timp, cheltuielile statului au scăzut cu 3%.
Scăderea cheltuielilor din sectorul bugetar se resimte.
S-au redus o serie de cheltuieli, în special în zona bunurilor și serviciilor, multe dintre investiții au fost suspendate, iar acest lucru începe să se simtă.
Scăderea deficitului bugetar este un aspect pozitiv care conturează perspectiva respectării angajamentului țării noastre de a reduce deficitul bugetar la 6,2% în acest an, a concluzionat analistul Adrian Negrescu.
Alte știri: